Obecnie wysyłanie paczek staje się coraz łatwiejsze. Wystarczy skorzystać z usług firmy kurierskiej, aby szybko i bezproblemowo dostarczyć przesyłkę. Warto jednak pamiętać, że nadawca musi odpowiednio zabezpieczyć paczkę, a do tego kierować się regulaminem konkretnej firmy, jeżeli chodzi o przedmioty, których wysyłanie jest zabronione. Oprócz tego szczególne procedury obowiązują też, jeżeli chodzi o wysyłki znajdujące się poza Unią Europejską. Jak to wygląda w praktyce?
Czym się różnią wysyłki nadawane do krajów UE, od tych, które znajdują się poza nią?
Na początek warto wspomnieć, czym właściwie różni się nadawanie paczek do krajów należących do Unii Europejskiej od wysyłki do tych, które znajdują się poza nią. Otóż przesyłki kurierskie na Litwę czy do innych krajów Unii są nadawane właściwie w taki sam sposób co krajowe, w związku z czym nie trzeba się martwić o dodatkowe dokumenty czy inne formalności. W przypadku paczek nadawanych do krajów, które znajdują się poza Unią Europejską, sytuacja jest bardziej skomplikowana. Mowa tutaj przede wszystkim o kwestiach celnych, o dokumentacji czy dodatkowych opłatach.
O czym należy pamiętać, wysyłając paczkę do kraju spoza UE?
Jeżeli chodzi o przesyłanie paczek do krajów spoza Unii Europejskiej, to procedury różnią się w zależności od ich wartości. Jeśli jest ona mniejsza niż 1000 euro, to obowiązuje procedura uproszczona. Procedura jest z kolei bardziej zaawansowana, jeżeli wysyłany jest towar handlowy albo niehandlowy, którego wartość przekracza 1000 euro. Odprawę celną można wówczas wykonać samodzielnie albo zlecić ją wyspecjalizowanemu podmiotowi. W ramach deklaracji celnej konieczne może być sporządzenie:
- formularza CN22 dla przesyłek listowych, których wartość nie przekracza 300 DTS (SDR),
- formularza CN23 dla przesyłek, których wartość przekracza 300 DTS (SDR).
Kolejną kwestią są cło i podatek, czyli opłaty, które należy uiścić w przypadku wysyłania przesyłek poza Unię Europejską. Co ważne, zobligowany jest do tego adresat, a nie nadawca.