Bardzo często wiele osób zarzucało różnym firmom kurierskim, państwowym i prywatnym, małą dbałość o przesyłki. Jednak wielokrotnie przedmioty np. szklane, były źle pakowane, przez co zawartość w środku się poruszała, a w konsekwencji obijała o ścianki kartonu, i ostatecznie pękała.
Bardzo często jest również tak, że nadawca próbuje, jak najbardziej zaoszczędzić na samej wysyłce i używa niewłaściwego rodzaju opakowań. Zanim więc skorzystamy z usług firmy Eupaco Kurier, poznajmy najważniejsze zasady, które obowiązują przy pakowaniu paczki przeznaczonej do transportu. Dzięki tej wiedzy unikniemy nieprzyjemnych konsekwencji w postaci uszkodzenia przedmiotu i będziemy pewni, że przesyłka dotrze w stanie nienaruszonym.
Rodzaje paczek
Paczki można nadawać w różnej formie, wiele jest standaryzowanych, o określonych gabarytach. Dotyczy to zarówno kopert, jak i pudełek. Unormowanie wysyłek pozwala na ich lepsze ułożenie na pace samochodu oraz dalsze lepsze sortowanie. Zewnętrzna strona paczki jest więc wykonana z papieru. Dodatkowo tego rodzaju przesyłki można zabezpieczyć folią. Wszystko zależy od tego, co w środku się znajduje. A pamiętajmy, że tak należy przygotować paczkę, aby w trakcie transportu się nie otworzyła, stąd, jeśli ją dodatkowo okleimy nic złego się nie stanie. Pośród kopert wyróżnić można zwykłe, a także zabezpieczane w środku folią bąbelkową. Oprócz tego w ofercie firm kurierskich znajdziemy także tak zwane przesyłki niestandardowe. Należą do nich paczki ponadgabarytowe oraz o nieregularnych kształtach, które zabezpiecza się indywidualnie, i najlepiej skonsultować to z firmą kurierską.
Reguły pakowania
Podstawę poprawnie zapakowanej przesyłki stanowi gabaryt opakowania. Zasadniczo chodzi o to, żeby tak dobrać pudełko, karton, kopertę, aby pozwalała na dodanie dodatkowych zabezpieczeń. Niemądrze jest używać koperty do zapakowania delikatnych rzeczy, żeby tylko wymiarowo zaoszczędzić na koszcie wysyłki, ryzykiem uszkodzenia. Drugą sprawą są właśnie wszelkie środki ochronne. Wykorzystywanie styropianu, granulatu, foli, foli bąbelkowej, zmiętej gazety itd., jest więcej niż wskazane. Chodzi, ogólnie rzecz biorąc o to, aby pakowany przedmiot unieruchomić w środku. Użycie miękkiego wypełnienia sprawia, że wszelkie drgania związane z podróżą są amortyzowane, a sama zawartość jest o wiele mniej narażona na szkody z tym związane. O tym, że do zapakowania powinniśmy używać odpowiednich opakowań, nie należy przypominać. Warto jednak pamiętać, że jeśli zawartość jest wrażliwa np. na wilgoć, dobrze jest ją zabezpieczyć przed zamoknięciem, albo w ten sposób traktujemy sam karton. Kiedy mamy już przygotowaną rzecz do transportu, pamiętajmy, aby właściwie zamknąć przesyłkę. Czy użyjemy do tego kawałka taśmy, czy całej rolki, nie ma to znaczenia? Pamiętajmy, aby paczka sama z siebie nie mogła się otworzyć.